В днешния динамично развиращ се свят малки и големи компании се борят да привлекат и задържат служители с добри умения и способности. Често обаче служителите напускат своите работодатели, тъй като условията, които те предлагат, не са достатъчно добри. От своя страна пък работодателите нямат възможност да увеличават непрестанно заплатите и трудно намират начини да задържат добрите служители. В тези отношения на помощ идва вестинг договорът.

Въведение

Вестинг договорът (от англ. „vesting agreement“) е добре познат и широко използван в САЩ, Великобритания и Германия. Макар че доскоро не беше законово регламентиран в България, вестинг договорът се използва и у нас. С новите изменения в българския Търговски закон обаче, по-конкретно въвеждането на ново търговско дружество (ДПК), се регламентира и вестинг договорът. Терминът няма легална дефиниция у нас. Българският закон го нарича „Договор за предоставяне право на придобиване на дялове“.

 

Какво представлява вестинг договорът?

Накратко, вестинг договорът е начин една компания да задържи и стимулира своите служители, като им предостави свои дялове или акции при определени условия. Обикновено вестинг договорът (наричан още „опция“) се предлага на добре представящи се служители. Основната му идея е да скрепи връзката работодател-служител за продължителен период от време, като се добави и личният елемент. Служителят не просто изпълнява съвестно своите работни задължения, за което получава заплата, а работи с идеята за нещо свое, за да може да се облагодетелства от по-високите финансови резултати на компанията. Тази система за възнаграждение измества фокуса на служителите от подобряване на личните умения към цялостния успех на компанията.

 

За кого е подходящ вестинг договорът?

Опцията е отлична възможност и за стартъп компании, които при създаването си нямат много атрактивни условия за своите служители. С вестинг договора те си гарантират, че служителите ще работят здраво за изграждането и разрастването на стартъпа. Служителите, от своя страна, се влагат повече в работата си, защото са финансово стимулирани чрез дялове на компанията и я чувстват като своя.

Българският Търговски закон предвижда възможността ДПК (дружество с променлив капитал) да сключва вестинг договори както със служители на трудов договор, така и с хора, работещи за дружеството на граждански договор. Условията и редът за придобиване и упражняване на опция по правило се определят с решение на общото събрание. Възможно е обаче то да овласти управителния съвет, съответно управителя, да взима тези решения. Това овластяване може да е за максимален период от 3 години.

Вестинг договорът в България се сключва в писмена форма между компанията и служителя. Общият брой на придобитите от служители дялове не може да надвишава 15% от всички дялове на компанията.

 

Какви са видовете вестинг договори?

Условията на вестинг договора се определят свободно между страните. Може да е предвиден вестинг период (от англ. cliff), цели за постигане и разсрочване. В идеалния случай при изпълнение на всички условия служителят придобива част от компанията. Възможно е тази част да е под формата на реални дялове (от англ. share options) или виртуални дялове (от англ. virtual shares).

 

Реални и виртуални дялове при вестинг договора

Реалните дялове много често са част от плана за придобиване на дялове от служители на компанията (от англ. Employee Stock Ownership Plan/ESOP). В ESOP е заложено, че служителите могат да закупят на фиксирана цена реални дялове от компанията в даден момент в бъдещето. По този начин те се превръщат в съдружници на доскорошния си работодател, макар и със скромен процент дялове.

За да бъдат по-гъвкави малките стартъп компании често изготвят свой план за виртуални опции (от англ. Virtual Stock Option Plan/VSOP). Виртуалните дялове са предмет на VSOP договора. При него собственикът или съдружниците в компанията запазват своите реални дялове, но определен процент виртуални дялове се предоставят на служители. Те могат да донесат на служителите единствено парични постъпления, но не и реални права на съдружници. Виртуалният дял дава само право на вземане при печалба или увеличаване стойността на дяловете.

 

Как се отчитат придобитите дялове по вестинг договори?

Вестинг договорите са законови регламентирани единствено при ДПК. В края на финансовата година управителният съвет, съответно управителят, на ДПК установява броя и стойността на придобитите през финансовата година дялове. Управителният съвет, съответно управителят, представя на съдружниците заедно с годишния финансов отчет за съответната година и доклад за придобитите от служители дялове по вестинг договори. Докладът трябва да включва информация за броя и стойността на придобитите дялове; общия брой на дяловете и стойността им, които биха могли да се придобият по сключени договори за предоставяне на право на придобиване на дялове, правата по които не са упражнени или условията не са настъпили; както и периодите, през които правата по действащите договори може да се упражнят.

 


Ограничаване на отговорност

Настоящата статия не представлява правен съвет или консултация, а има само информационен характер. Публикацията не следва да се използва като основа, обосновка или мотив за решаване на правни проблеми и предприемане на определени правни действия. Собственикът на сайта, както и авторът на тази статия, не носят отговорност към потребителите или към трети лица, за каквито и да е вреди, произтичащи от правни или фактически действия, основани на информацията, публикувана на тази страница.