Предимствата на ДПК са много повече от тези на ООД. Това е причината и много собственици на ООД да искат да ги преобразуват в ДПК. Това е възможно чрез т.нар. процедура по преобразуване чрез промяна на правната форма.


Въведение

При процедурата по преобразуване Вашето ООД ще престане да съществува, а новоучреденото ДПК ще стане негов правоприемник. ООД ще се прекрати без да е необходимо провеждане на процедура по ликвидация. Според закона тя следва да е поне 6 месеца (или 3 месеца при бързото производство по ликвидация), така че в този случай се пести време.

Едновременно с промяна на правната форма не могат да се приемат нови съдружници в ДПК. Това може да се случи едва след като ООД престане да съществува, а на негово място се появи ДПК.


Стъпка 1

Процедурата по преобразуване започва със свикване на Общо събрание на всички съдружници в ООД. Изготвя се специален документ, наречен План за преобразуване, и проект на дружествен договор на новото ДПК. Планът за преобразуване се заверява от нотариус и се обявява в Търговския регистър за период от поне 30 дни.


Стъпка 2

Планът за преобразуване е най-важният документ в тази процедура. Затова и той се проверява от проверител, назначен от управителя на ООД или служебно от Агенция по вписванията.

Работата на проверителя е да състави Доклад за проверката до съдружниците в ООД. Докладът трябва да съдържа оценка дали предвиденото в Плана съотношение на замяна на дяловете е адекватно и разумно. Трябва да съдържа и данни за съдружниците в ООД, чието правно положение в ДПК се променя. Проверителят проверява и дали капиталът на ДПК не е по-голям от чистата стойност на имуществото на ООД.


Стъпка 3

Провежда се второ общо събрание на съдружниците в ООД. На всички тях се предоставят за запознаване Плана за преобразуване, проекта на дружествен договор на ДПК, счетоводният баланс към последното число на месеца преди датата на Плана за преобразуване, данни за назначения проверител и други.

На това второ заседание се взима окончателно решение за промяна на правната форма от ООД в ДПК. Решението трябва да бъде взето с мнозинство 3/4 от капитала на ООД. Също така се одобрява или изменя Планът за преобразуване. Приема се новият дружествен договор на ДПК и се избира управител (управителен съвет) на ДПК.


Стъпка 4

Промяната на правната форма  от ООД в ДПК се вписва в Търговския регистър не по-рано от 14 дни след заявяването. Към заявлението се прилагат следните документи:

  • Решението за преобразуване;
  • Дружествения договор на ДПК;
  • Нотариално заверено съгласие на управителя на ДПК;
  • Докладът на проверителя;
  • Списък на съдружниците в ДПК.

След изтичане на 14-дневния срок, вписването вече е факт. С него Вашето ООД се прекратява, а на негово място възниква Вашето ново ДПК. Правата и задълженията на ООД преминават изцяло върху ДПК. Съдружниците в ООД стават съдружници в ДПК. В общия случай разрешенията, лицензиите или концесиите на ООД преминават върху ДПК. ООД съставя заключителен баланс, който представя на ДПК. А ДПК съставя встъпителен баланс на основата на балансовите стойности на получените чрез преобразуването активи и пасиви или на основата на справедливата им цена.


Защита на съдружник

Съдружник в ООД, чието правно положение се променя след промяната на правната форма и който е гласувал против решението за преобразуване, може да напусне новоучреденото ДПК. В този случай прекратяването на участието му се извършва с нотариално заверено уведомление до ДПК в срок 3 месеца от датата на преобразуването. Напусналият съдружник има право да получи равностойността на притежавания преди преобразуването дружествен дял съобразно предвиденото в Плана за преобразуване съотношение на замяна.

Напусналият съдружник също така може да предяви иск в срок 3 месеца от уведомяването на напускане. Дяловете на напусналия съдружник се поемат от останалите съдружници, предлагат се на трето лице или с тях се намалява капиталът на ДПК.

Ако съдружник не е доволен от съотношението на замяна на дялове от ООД в ДПК, в своя защита той може да подаде съдебен иск. Срокът за това е 3 месеца след вписването на промяната на правната форма. С този иск той има право да получи парично уравняване, ако приетото в Плана за преобразуване съотношение на замяна не е еквивалентно.

_________________________________________________________________________________________________

Ограничаване на отговорност

Настоящата статия не представлява правен съвет или консултация, а има само информационен характер. Публикацията не следва да се използва като основа, обосновка или мотив за решаване на правни проблеми и предприемане на определени правни действия. Собственикът на сайта, както и авторът на тази статия, не носят отговорност към потребителите или към трети лица, за каквито и да е вреди, произтичащи от правни или фактически действия, основани на информацията, публикувана на тази страница.