Ако се питате защо трябва да създадете ДПК (дружество с променлив капитал), а не стандартното и познато ООД (дружество с ограничена отговорност), тази статия е точно за Вас.

 

Прилики между ООД и ДПК

Нека да започнем с приликите между двете дружества.

  • Както ООД, така и ДПК може да се създава от един или няколко български или чуждестранни граждани или фирми. Или иначе казано, всеки може да създаде ДПК или ООД.
  • Както ООД, така и ДПК трябва да има адрес в България: физически офис или виртуален адрес.
  • Предметът на дейност и срокът, за който се учредяват ООД и ДПК, се определят свободно от учредителите.

 

Разлики между ООД и ДПК

Разликите между двете дружества обаче са много повече.

  • ООД може да се учреди с минимален капитал от 2 лв., а ДПК – с минимален капитал от 0,02 лв. По-важното обаче тук е, че, за да регистрираш ООД, трябва задължително да откриеш набирателна сметка в българска банка. Това законово условие значително затруднява чуждестранни инвеститори от различни краища на света, тъй като разходите за пътуване до България много често надминават многократно разходите за откриване на банкова сметка.
  • На следващо място пречка пред желаещите да имат българско ООД се оказва и фактът, че голяма част от българските банки отказват откриване на банкова сметка на чуждестранни граждани. Или имат допълнителни утежняващи условия за откриването на сметка, като високи такси и дълги срокове за разглеждане на документите.
  • ДПК обаче може да се регистрира без банкова сметка. По този начин се реши един огромен проблем на чуждестранните инвеститори, желаещи да имат българско дружество.
  • Друга огромна и значителна разлика е това, че информацията за собственика или съдружниците в ООД е изцяло публична и лесно достъпна. За разлика от ООД, при ДПК тази информация не е видна за външни за дружеството лица. Имената на съдружниците не се публикуват. Цялата информация за тях е налична само в Книгата на съдружниците, която е вътрешен документ при ДПК. Тя може да бъде както на хартиен носител, така и на електронен носител.

И при двете дружества обаче в българския Търговски регистър се публикуват имената на управляващите органи. Както всички знаем, при ООД това може да е един или няколко управители. ДПК може да се управлява както от един или няколко управители, така и от управителен съвет, който избира един или няколко изпълнителни директори.

Практически и икономически най-важната разлика между ООД и ДПК е начинът, по който се прехвърлят дялове. Съдружник в ООД може да продаде свои дялове единствено след като нотариус завери договора за покупко-продажба. Съдружник в ДПК обаче може да прехвърли своя дружествен дял единствено с писмен договор. При ДПК няма излишни утежняващи процеса по продажба нотариални заверки и официално вписване на новия съдружник. След продажба на дела си съдружникът в ДПК уведомява за това управителя, който вписва новия съдружник единствено в Книгата на съдружниците. По този начин значително се улеснява оборотът, тъй като отпадат нотариалните такси, разходите за пътуване до нотариус и държавни такси за вписване на промяната.

Ако все още се чудите кой от двата варианта да изберете, с помощта на тази статия можете да прецените предимствата и недостатъците на ООД и ДПК.


Ограничаване на отговорност

Настоящата статия не представлява правен съвет или консултация, а има само информационен характер. Публикацията не следва да се използва като основа, обосновка или мотив за решаване на правни проблеми и предприемане на определени правни действия. Собственикът на сайта, както и авторът на тази статия, не носят отговорност към потребителите или към трети лица, за каквито и да е вреди, произтичащи от правни или фактически действия, основани на информацията, публикувана на тази страница.