Въведение
ДПК или „дружество с променлив капитал“ е новият вид търговско дружество в България. Нормативната уредба, касаеща ДПК, влезе в сила през февруари 2024 г., а фактическа възможност за създаването му беше създадена през декември 2024 г.
Кой може да създаде ДПК?
Един или повече български или чуждестранни граждани или фирми могат да създадат ДПК. Дружеството се основава с дружествен договор или учредителен акт, в който се посочват няколко основни елемента на ДПК, като име, адрес, предмет на дейност, клас и номинална стойност на дяловете, управител или управителен съвет и други. Интересното тук е, че имената на собственика или съдружниците не се публикуват официално. Външни за дружеството лица няма да имат достъп до тази информация. Тя се съдържа единствено в Книгата на съдружниците.
Как се управлява ДПК?
ДПК се управлява от един или повече управители (по подобие на ООД) или от управителен съвет (по подобие на АД). Изборът е в ръцете на съдружниците (или едноличния собственик на капитала). В случай че те изберат управителен съвет, той от своя страна, трябва да излъчи един или няколко изпълнителни директори. За разлика от съдружниците (или едноличния собственик) в ДПК, имената на управителите, управителния съвет и изпълнителните директори са публични. Те се обявяват официално в Търговския регистър при първоначалната регистрация на ДПК. Пълната свобода при този вид дружество дава възможност да се определи броят, мандатът и преизбирането на управителния съвет или управителите.
С какъв капитал се учредява ДПК?
Ако минималният капитал при ООД (2 лв.) Ви се струва пренебрежимо малък, то трябва да видите какъв е той при ДПК. То може да се създаде с едва 0,02 лв. капитал!
Открива ли се набирателна сметка в българска банка?
ДПК не е задължено да открива набирателна сметка в българска банка и да внася уставния капитал. По този начин се улеснява максимално регистрацията на този вид дружество, тъй като няма банкови такси при създаването му. И нещо повече: какъвто и капитал да вложите при първоначалната регистрация на ДПК, той винаги остава тайна. Размерът и промените в капитала на ДПК не се публикуват. Веднъж годишно общото събрание, свикано за разглеждане на годишния финансов отчет, установява размера на капитала при приключване на финансовата година и неговото изменение по отношение на предходната финансова година.
До кога може да съществува ДПК?
ДПК е вид търговско дружество, което може да съществува докато има средносписъчен брой на персонала по-малък от 50 души, и годишен оборот и/или стойност на активите, която не превишава 4 000 000 лв. Ако при провеждане на редовното годишно общо събрание се установи, че към края на предходната финансова година дружеството вече не отговаря на тези изисквания, то трябва да се преобразува в ООД или АД. Ако ДПК не бъде преобразувано в срок до края на следващата финансова година, то се прекратява от окръжния съд по седалището на дружеството по иск на прокурора. Новоучреденото дружество (ООД или АД) става правоприемник на преобразуващото се ДПК, което се прекратява без ликвидация.
Ограничаване на отговорност
Настоящата статия не представлява правен съвет или консултация, а има само информационен характер. Публикацията не следва да се използва като основа, обосновка или мотив за решаване на правни проблеми и предприемане на определени правни действия. Собственикът на сайта, както и авторът на тази статия, не носят отговорност към потребителите или към трети лица, за каквито и да е вреди, произтичащи от правни или фактически действия, основани на информацията, публикувана на тази страница.